Lietuvaicio paroda Aalborge

Vilmantas & Anne Vilsbøll i dobbeltudstilling hos galleri KIRK

Fernisering lør. d. 13. nov. Kl. 11 – 14

Det er med stor glæde vi kan byde velkommen til den litauiske kunstner Vilmantas Marcinkevicius, samt danske Anne Vilsbøll.

Vilmantas har de sidste ti år vundet stor anerkendelse også i det danske, hvor han er kendt for den utrolige intensitet i hans stærke værker. Dette kommer bl.a. til udtryk i portrætterne lavet af Prins Joakim og Prinsesse Alexandra i 2004.

Farverne er stærke, på samme vis som de menneskelige temaer der udspiller sig på lærredet i kraft af Vilmantas’ fortolkninger af menneskets inderste tanker,

vores drømme, glæder og bekymringer, udtrykt med stor indlevelse og empati.

Vilmantas (f.1969) er uddannet på Kunstakademiet i Vilnius i 1995 og har siden haft base her.

Samtidig er Anne Vilsbøll elsket af mange, for hendes unikke værker, hvor det håndlavede papir bliver en del af selve kunstværket. Der opstår hermed en helt særlig symbiose, som resulterer i meget poetiske værker. Anne Vilsbøll har igennem de sidste 10 år hovedsageligt arbejdet i Frankrig og i Indien, hvor hun i dag har sine atelierer. Hun er født i København i 1951 og uddannet i fransk og kunsthistorie på Københavns Universitet samt på universitetet i Aix-en-Provence. Hendes kunstværker er repræsenteret på blandt andet Det Kongelige Bibliotek og Statens Kunstfond.

Velkommen til fernisering lør. d. 13. nov. kl. 11, hvor Vilmantas vil åbne udstillingen.

Udstillingsperiode: lør. d. 13. nov. – 23. dec.

Vi vil glæde os til at se jer alle.

Venlig hilsen

Lene Kirk & medhjælpere

Galleri KIRK

Danmarksgade 8

9000 Aalborg

Tlf 98141144

www.gallerikirk.dk

Åbningstider: man.- fre. 13-17.30, lør. 11-14

Permanent link to this article: https://www.mokyklele.dk/2010/11/lietuvaicio-paroda-aalborge/